Ile kosztuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. w roku 2018 – koszty założenia spółki jednoosobowej

lut 8, 2018

W tym wpisie dowiesz się ile kosztuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. w roku 2018 oraz czy warto ją zakładać. Spółka z o.o. jednoosoowa, to jedna z niewielu spółek, w której może być tylko jeden wspólnik. Ma on w takim wypadku nieograniczoną kontrolę nad spółką, ale wiążą się z tym także dodatkowe formalności – piszemy o nich w tym artykule.

O kosztach założeniach spółki wieloosobowej piszemy tutaj: Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Szukasz pomocy przy rejestracji  jednoosobowej spółki z o.o.? Możesz skontaktować się z nami i skorzystać z pomocy przy szybkim założeniu każdej spółki z o.o. 

koszt założenia jednoosobowej spółki z o.o.

Spółka S24, czy rejestracja tradycyjna

Jeżeli zależy Ci na czasie i nie masz kilku miesięcy na założenie spółki, to wybór jest prosty – musisz skorzystać z przy założeniu sp. z o.o. z Systemu S24 udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to tzw. spółka S24 – choć zakładasz za pomocą systemu taką samą spółkę, jak dotychczas mogłeś założyć korzystając z pomocy notariusza. W przypadku rejestracji tradycyjnej musisz się liczyć z większymi wydatkami, a sama rejestracja trwa zdecydowanie dłużej – standardowo 2-4 miesięcy, w zależności od Sądu Rejestrowego. Dla porównania spółkę w systemie S24 zakładamy zazwyczaj w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Z naszej praktyki wynika, że dla 80-90 % nowo zakładanych spółek wystarczą możliwości udostępniane za pomocą systemu S24. Gdyby potrzebujesz bardziej wyrafinowanej umowy spółki, to pozostaje rejestracja klasyczna, ewentualnie najpierw rejestracja S24 a później zmiana umwy u notariusza i oczekiwanie na wpisaniem zmian do KRS.

Koszty rejestracji jednoosobowej spółki z o.o.

Wiemy już, że mamy dwie drogi rejestracji spółki z o.o. – tradycyjną u notariusza i za pomocą systemu S24. Ten podział ma także wpływ na wysokość kosztów związanych z rejestracją spółki. Koszty rejestracji jednoosobowej spółki z o.o. nie różnia się od kosztów rejestracji spółki wieloosobowej. Poniżej przedstawiamy dwa warianty rejestracji spółki i koszty z tym związane:

Koszt rejestracji jednoosobowej spółki z o.o. za pomocą systemu S24: 

 • 250 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
 • 0,5 % łącznej wartości wkładów – podatek od czynności cywilnoprawnych

Łączny koszt rejestracji dla jednoosobowej spółki z o.o. przy minimalnym kapitale zakładowym 5.000 zł to około 375 zł. 

Dla porównania – koszt tradycyjnej rejestracji jednoosobowej spółki z o.o.:

 • 600-1000 zł – opłaty i podatki u notariusza za sporządzenie umowy spółki (w przypadku spółki jednoosobowej będzie to akt założycielski) oraz wypisy (końcowa cena jest uzależniona od stawek danego notariusza oraz wysokości kapitału zakładowego i objętości aktu)
 • 500 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
 • 0,5 % łącznej wartości wkładów – podatek od czynności cywilnoprawnych

W tym wypadku koszt rejestracji dla jednoosobowej spółki z o.o. przy minimalnym kapitale zakładowym 5.000 zł to około 1225-1625 zł.

Jak widać różnica jest znaczna – około 1.000 złotych.

Dodatkowym kosztem w przypadku korzystania z pomocy profesjonalisty jest wynagrodzenie kancelarii – o tym poniżej.

Wynagrodzenie Kancelarii za pomoc przy rejestracji spółki i jak przebiega współpraca z nami

Naszym zadaniem jest sprawe i szybkie przeprowadzenie procesu rejestracji spółki. Wynagrodzenie jest każdorazowo uzgadniane indywidualnie i zaczyna się już od 900 zł netto przy standardowej spółce.

Co obejmuje nasza pomoc przy rejestracji spółki

W ramach naszego wynagrodzenia masz zapewniony fachowe wsparcie, które obejmuje między innymi:

 • analizę potrzeb Klienta
 • wybór najkorzystniej formy założenia spółki
 • doradztwo przy sporządzeniu dopasowanej i elastycznej treści umowy spółki ułatwiającej jej późniejszej funkcjonowanie
 • doradztwo przy wyborze formy i sposoby reprezentacji, w tym rozważenie możliwości powołania prokurenta
 • przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów i wniosków do rejestracji spółki,
 • przygotowanie i przeprowadzenie wspólnie z Klientem rejestracji za pomocą s24 oraz bieżąca komunikacja z Sądem
 • wsparcie w pozostałym zakresie – aż do pozytywnego zarejestrowania spółki

Jak przebiega współpraca z Kancelarią

Po pierwsze odległość nie ma dla nas znaczenia – możemy równie dobrze spotkać się osobiście w Poznaniu, jak i zdalnie zapewnić kompleksowe wsparcie przy założeniu spółki z o.o. W razie potrzeby możliwa jest także wizyta u Państwa celem osobistego uzgodnienia szczegółów.

Po drugie mamy dobrze zorganizowany cały tryb postępowania przy założeniu spółki – od przeprowadzenia wstępnej analizy, po uzyskania wymaganych informacji, przeprowadzenie konsultacji, a następnie przeprowadzenie samego procesu rejestracji spółki. W toku całego procesu możesz liczyć na nasze merytoryczne wsparcie i doradztwo.

Działamy kompleksowo – od podjęcia decyzji o założeniu spółki, aż do jej zarejestrownia. Jeżeli będzie potrzebował wsparcia prawnego także po rejestracji, to także możesz liczyć na naszą pomoc.

Zapraszamy do współpracy – szybki kontakt:

 • 793 785 049
 • dawid@kancelariabugajski.pl

Podsumowanie – czy warto zakładać jednoosobową spółkę z o.o.

Jeżeli chodzi o koszty i czas samego założenia spółki jednoosobowej, to są one analogiczne jak w przypadku spółki wieloosobowej. Natomiast należy zwrócić uwagę na koszty funkcjonowania takiej spółki jednoosobowej już po jej rejestracji oraz dodatkowe formalności i ograniczenia na linii – jedyny wspólnik i spółka. Tutaj należy wskazać przede wszystkim na:

 • konieczność opłacania pełnego ZUSu przez jedynego wspólnika (tak jakby prowadził jednoosobową działalność gospodarczą)
 • dodatkowe formalności – np. co do zasady oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności

W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy w takim wypadku korzyści ze spółki z o.o. jednak nie zostaną przysłonięte przez te dodatkowe koszty i formalności. Często tak i w takim wypadku warto jednak rozważyć założenie spółki z conajmniej drugim wspólnikiem – w tym wypadku te koszty i ograniczenia nie obowiązują. Czasami jednak załozenie jednoosobowej spółki z o.o. powodowane jest innymi czynnikami i koszty w tym wypadku oraz dodatkowe formalności nie mają aż takiego znaczenia.

Wszystko zależy od potrzeb danego Klienta. Chętnie je poznam. 

Zapraszamy do współpracy – szybki kontakt:

 • 793 785 049
 • dawid@kancelariabugajski.pl

DAWID BUGAJSKI
Radca Prawny

Będąc sam przedsiębiorcą, wiem jak ważne jest wzajemne zaufanie i zaangażowanie. Moja praca ma chronić Twoje prawa.

Jestem radcą prawnym i pomagam przedsiębiorcom w rozwijaniu ich działalności oraz zabezpieczaniu ich interesów. Na co dzień pracuję w Poznaniu, ale dzięki środkom komunikacji elektronicznej obsługuję Klientów z całej Polski. Zapraszam Cię do współpracy.