Ile kosztuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. w roku 2018 – koszty założenia spółki jednoosobowej

W tym wpisie dowiesz się ile kosztuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. w roku 2018 oraz czy warto ją zakładać. Spółka z o.o. jednoosoowa, to jedna z niewielu spółek, w której może być tylko jeden wspólnik. Ma on w takim wypadku nieograniczoną kontrolę nad spółką, ale wiążą się z tym także dodatkowe formalności – piszemy o nich w tym artykule.

O kosztach założeniach spółki wieloosobowej piszemy tutaj: Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Szukasz pomocy przy rejestracji  jednoosobowej spółki z o.o.? Możesz skontaktować się z nami i skorzystać z pomocy przy szybkim założeniu każdej spółki z o.o. 

koszt założenia jednoosobowej spółki z o.o.

Spółka S24, czy rejestracja tradycyjna

Jeżeli zależy Ci na czasie i nie masz kilku miesięcy na założenie spółki, to wybór jest prosty – musisz skorzystać z przy założeniu sp. z o.o. z Systemu S24 udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest to tzw. spółka S24 – choć zakładasz za pomocą systemu taką samą spółkę, jak dotychczas mogłeś założyć korzystając z pomocy notariusza. W przypadku rejestracji tradycyjnej musisz się liczyć z większymi wydatkami, a sama rejestracja trwa zdecydowanie dłużej – standardowo 2-4 miesięcy, w zależności od Sądu Rejestrowego. Dla porównania spółkę w systemie S24 zakładamy zazwyczaj w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Z naszej praktyki wynika, że dla 80-90 % nowo zakładanych spółek wystarczą możliwości udostępniane za pomocą systemu S24. Gdyby potrzebujesz bardziej wyrafinowanej umowy spółki, to pozostaje rejestracja klasyczna, ewentualnie najpierw rejestracja S24 a później zmiana umwy u notariusza i oczekiwanie na wpisaniem zmian do KRS.

Koszty rejestracji jednoosobowej spółki z o.o.

Wiemy już, że mamy dwie drogi rejestracji spółki z o.o. – tradycyjną u notariusza i za pomocą systemu S24. Ten podział ma także wpływ na wysokość kosztów związanych z rejestracją spółki. Koszty rejestracji jednoosobowej spółki z o.o. nie różnia się od kosztów rejestracji spółki wieloosobowej. Poniżej przedstawiamy dwa warianty rejestracji spółki i koszty z tym związane:

Koszt rejestracji jednoosobowej spółki z o.o. za pomocą systemu S24: 

 • 250 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
 • 0,5 % łącznej wartości wkładów – podatek od czynności cywilnoprawnych

Łączny koszt rejestracji dla jednoosobowej spółki z o.o. przy minimalnym kapitale zakładowym 5.000 zł to około 375 zł. 

Dla porównania – koszt tradycyjnej rejestracji jednoosobowej spółki z o.o.:

 • 600-1000 zł – opłaty i podatki u notariusza za sporządzenie umowy spółki (w przypadku spółki jednoosobowej będzie to akt założycielski) oraz wypisy (końcowa cena jest uzależniona od stawek danego notariusza oraz wysokości kapitału zakładowego i objętości aktu)
 • 500 zł – opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
 • 0,5 % łącznej wartości wkładów – podatek od czynności cywilnoprawnych

W tym wypadku koszt rejestracji dla jednoosobowej spółki z o.o. przy minimalnym kapitale zakładowym 5.000 zł to około 1225-1625 zł.

Jak widać różnica jest znaczna – około 1.000 złotych.

Dodatkowym kosztem w przypadku korzystania z pomocy profesjonalisty jest wynagrodzenie kancelarii – o tym poniżej.

Wynagrodzenie Kancelarii za pomoc przy rejestracji spółki i jak przebiega współpraca z nami

Naszym zadaniem jest sprawe i szybkie przeprowadzenie procesu rejestracji spółki. Wynagrodzenie jest każdorazowo uzgadniane indywidualnie i zaczyna się już od 900 zł netto przy standardowej spółce.

Co obejmuje nasza pomoc przy rejestracji spółki

W ramach naszego wynagrodzenia masz zapewniony fachowe wsparcie, które obejmuje między innymi:

 • analizę potrzeb Klienta
 • wybór najkorzystniej formy założenia spółki
 • doradztwo przy sporządzeniu dopasowanej i elastycznej treści umowy spółki ułatwiającej jej późniejszej funkcjonowanie
 • doradztwo przy wyborze formy i sposoby reprezentacji, w tym rozważenie możliwości powołania prokurenta
 • przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów i wniosków do rejestracji spółki,
 • przygotowanie i przeprowadzenie wspólnie z Klientem rejestracji za pomocą s24 oraz bieżąca komunikacja z Sądem
 • wsparcie w pozostałym zakresie – aż do pozytywnego zarejestrowania spółki

Jak przebiega współpraca z Kancelarią

Po pierwsze odległość nie ma dla nas znaczenia – możemy równie dobrze spotkać się osobiście w Poznaniu, jak i zdalnie zapewnić kompleksowe wsparcie przy założeniu spółki z o.o. W razie potrzeby możliwa jest także wizyta u Państwa celem osobistego uzgodnienia szczegółów.

Po drugie mamy dobrze zorganizowany cały tryb postępowania przy założeniu spółki – od przeprowadzenia wstępnej analizy, po uzyskania wymaganych informacji, przeprowadzenie konsultacji, a następnie przeprowadzenie samego procesu rejestracji spółki. W toku całego procesu możesz liczyć na nasze merytoryczne wsparcie i doradztwo.

Działamy kompleksowo – od podjęcia decyzji o założeniu spółki, aż do jej zarejestrownia. Jeżeli będzie potrzebował wsparcia prawnego także po rejestracji, to także możesz liczyć na naszą pomoc.

Zapraszamy do współpracy – szybki kontakt:

 • 793 785 049
 • dawid@kancelariabugajski.pl

Podsumowanie – czy warto zakładać jednoosobową spółkę z o.o.

Jeżeli chodzi o koszty i czas samego założenia spółki jednoosobowej, to są one analogiczne jak w przypadku spółki wieloosobowej. Natomiast należy zwrócić uwagę na koszty funkcjonowania takiej spółki jednoosobowej już po jej rejestracji oraz dodatkowe formalności i ograniczenia na linii – jedyny wspólnik i spółka. Tutaj należy wskazać przede wszystkim na:

 • konieczność opłacania pełnego ZUSu przez jedynego wspólnika (tak jakby prowadził jednoosobową działalność gospodarczą)
 • dodatkowe formalności – np. co do zasady oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności

W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy w takim wypadku korzyści ze spółki z o.o. jednak nie zostaną przysłonięte przez te dodatkowe koszty i formalności. Często tak i w takim wypadku warto jednak rozważyć założenie spółki z conajmniej drugim wspólnikiem – w tym wypadku te koszty i ograniczenia nie obowiązują. Czasami jednak załozenie jednoosobowej spółki z o.o. powodowane jest innymi czynnikami i koszty w tym wypadku oraz dodatkowe formalności nie mają aż takiego znaczenia.

Wszystko zależy od potrzeb danego Klienta. Chętnie je poznam. 

Zapraszamy do współpracy – szybki kontakt:

 • 793 785 049
 • dawid@kancelariabugajski.pl
Ile kosztuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. w roku 2018 – koszty założenia spółki jednoosobowej
1 vote, 5.00 avg. rating (93% score)

Powiązane wpisy

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Posiadając wykupioną polisę OC lub AC w PZU dla swojego samochodu lub motocykla najprawdopodobniej masz możliwość skorzystania z profesjonalnej...

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

Opublikowany / BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, brak doręczenia, CASUS FINANSE I Niestnadaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Forum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz sekurytyzacyjny, GODEBT1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, jakie dlugi sie nie przedawniają, kancelaria poznań, nowa ustawa o przedawnieniu długów, nowa ustawa o przedawnieniu długu od kiedy, P.R.E.S.C.O. Investment I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, pismo od komornika, pismo z funduszu sekurytyzacyjnego, prawnik dla firmy, prawnik poznań, projekt ustawy o przedawnieniu długów, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, przedawnienie, przedawnienie dlugu bezpłatne porady prawne, przedawnienie długów spadkowych, przedawnienie długów wzór pisma, przedawnienie długu 2017, przedawnienie długu 2018, przedawnienie długu bankowego, przedawnienie długu po osobie zmarłej, przedawnienie długu provident, przedawnienie długu u komornika, przedawnienie kredytu, przedawnienie pożyczki, radca prawny Poznań, Raport 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Raport 4 NS FIZ, S-Collect Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, sprzeciw, termin przedawnienia, Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wierzytelność, zadłużenie kredytowe, zmiany dla dłużników 2017 od kiedy, zmiany w windykacji 2017
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w czasie zwolnienia lekarskiego + wzór rozwiązania

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w czasie zwolnienia lekarskiego + wzór rozwiązania

Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego...

Skomentuj