Ważne informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy + informacje dla osób w Poznaniu

lut 28, 2022

Za stronami rządowymi, poszczególnych instytucji, urzędów oraz miast powielam ważne informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy, tak aby dotarły one do jak największej liczby osób oraz aby były zebrane w jednym miejscu. Działam w Poznaniu, dlatego zamieszczam też dodatkowe informacje dla osób będących w Poznaniu i okolicach.

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące pobytu w Polsce oraz dane kontaktowe do urzędów i organizacji, które niosą pomoc w tym trudnym czasie. Staram się aby ten dane były możliwie aktualne (na dzień 28. lutego 2022 r.), aczkolwiek z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji mogą one ulegać zmanie. Dlatego zamieszczam linki do stron aby móc też na bieżąco śledzić informacje. 

Informacje są podane w języku polskim – aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

/ Інформація надається польською мовою – актуальну інформацію українською можна знайти тут: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Najszybciej pomoc uzyskasz tutaj:

Gdyby była potrzebna pomoc prawna, szczególnie dla osób w Poznaniu lub okolicach, to zapraszam także do kontaktu ze mną:

 • dawid@kancelariabugajski.pl
 • 796 383 829

 

Najważniejsze informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

 

Najważniejsze informacje za stronami Urzędu do Spraw Cudzoziemców (tu i tu):

 • Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski; 
 • Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego – lista punktów poniżej;
 • Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
 • Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
 • Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa – aktualne informacje w tym temacie i możliwe odstępstwa znajdziesz bezpośrednio na stronie Głównego Lekarza Wterynarii (tu i tu).
 • Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
 • Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
 • Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności.
 • Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu.
 • W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
 • Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
 • Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Wszystkie aktualne informacje można znaleźć bezporednio na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców – informacje są podane także w języku ukraińskim – strona jest dostępna po adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina 

Zalecany sposób kontaktu to: 

Dodatkowo w większych polskich miastach działają punkty kontaktowe – zazwyczaj na dworach kolejowych – pełna lista tych punktów jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina 

Polecam szczególnie stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/ gdzie w bardzo prosty i przejrzysty sposób można uzyskać informacje dotyczące pomocy oraz zostawić dane kontaktowe do siebie, dzięki czemu łatwo będzie można uzyskać potrzebną pomoc. Na stronie są dostępne interaktywne formularze, które w łatwy sposób pomagają ustalić potrzebne informacje:  

 

Punkty recepcyjne / АДРЕСА РЕЦЕПЦІЙНОГО ЦЕНТРА

 

Co uzyskasz w punkcie recepcyjnym – odpowiednie służby zadbają tam o to, żeby obywatele Ukrainy otrzymali:

 

 • więcej informacji na temat pobytu w Polsce,
 • skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania
 • ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

Punkty recepcyjne działają całą dobę.

Poniżej lista punktów recepcyjnych za stroną rządową – po kliknięciu w dany punkt odsyła od razu do mapy: 

 

Zalecam na bieżąco sprawdzać tę stronę i nowe punkty.

  

Najczęściej zadawane pytania

 

Za stroną Urzędu do Spraw Cudzoziemców zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (wersja w języku ukraińskim dostępna jest tutaj):

 • Co mam zrobić po przyjeździe do Polski

Zadbaj o bezpieczne miejsce pobytu, w razie potrzeby skorzystaj z pomocy polskich władz. Polska zapewnia m.in. niezbędne wsparcie, opiekę medyczną czy transport do miejsca zakwaterowania.

 • COVID – kwarantanna, testy

Kwarantanna nie obowiązuje.

 • Przedłużenie legalnego pobytu osób przebywających w Polsce (wizy, ruch bezwizowy, zezwolenie na pobyt)

W przeciągu kilku dni będą na stronie ua.gov.pl specjalne, szczegółowe informacje na ten temat. Twój pobyt będzie nadal legalny.

 • Czy można po przekroczeniu granicy kierować się dalej na zachód nie mając wizy

Po przekroczeniu granicy Polski, jeśli chcesz udać się do innego kraju, powinieneś skonsultować się z ambasadą tego kraju.

 • Pomoc w ewakuacji z Ukrainy

Niestety nie mamy informacji na temat transportu na terenie Ukrainy. Prosimy kontaktować się z ukraińskimi fundacjami w tej sprawie.

 • Dokumenty potrzebne na granicy

Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.

 • Punkty pomocy – informacyjne dla obywateli Ukrainy

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie internetowej ua.gov.pl 

 • Powrót do ojczyzny poza Polską/Europą (np. studenci na Ukrainie)

Można wjechać do Polski i kontynuować podróż. Jeśli będą problemy, należy skonsultować się z ambasadą swojego kraju.

 • Jak sprowadzić rodzinę

Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/udsc/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce.

 • Brak nowego biometrycznego paszportu, tylko inna wersja

Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.

 • Jak sprowadzić kogoś z Rosji

Decyzję o przekroczeniu Polskiej granicy podejmie polska straż graniczna. Obywatele innego kraju mogą przekroczyć przez granicę okazując dowód tożsamości lub paszport.

 • Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej

Nie musisz składać wniosku aby dalej legalnie przebywać w Polsce.

 • Mężczyźni w wieku poborowym

Z naszych informacji wynika, że mężczyźni w wieku poborowym 18-60 lat nie są przepuszczani przez granicę Ukrainy. W indywidualnych przypadkach decyzję podejmuje ukraińska straż graniczna.

 • Co jeśli nie mamy się gdzie zatrzymać

Należy stawić się w punkcie recepcyjnym. Listę punktów znajdziesz tutaj: ua.gov.pl

Funkcjonują również punkty informacyjne na dworcach kolejowych we wszystkich miastach wojewódzkich. Udaj się do nich aby zdobyć informacje.

 • Zwierzęta

Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

 • Szczegółowe informacje dotyczące przekraczania granicy

Skontaktuj się ze Strażą Graniczną – nr infolinii: +48 82 568 51 19.

 • Przewlekle chorzy

W sprawie transportu medycznego prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy. Po przekroczeniu granicy Polska zapewnia opiekę medyczną i pomoc fundacji charytatywnych.

#PomagamUkrainie

Polecam zarówno Ukraińcom, jak i Polakom, którzy chcą pomóc śledzenie rządowej strony  https://pomagamukrainie.gov.pl/ 

Zawiera ona wiele przydatnych informacji i pozwala w łatwy sposób ustalić jak można otrzymać pomoc oraz jak można pomóc:  

Pomoc prawna w Poznaniu dla obywateli Ukrainy 

 

Jeżeli jesteś w Poznaniu lub okolicach, to najlepiej kontaktować się  z Wydziałem Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz śledzić jego stronę internetową. 

Najważniejsze informacje za stroną Urzędu:

 • Nie musisz składać wniosku o legalizację pobytu.
 • Nie musisz się u nas rejestrować.
 • Twój pobyt będzie legalny.

W związku z obecną sytuacją, infolinia Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu jest dostępna wyłącznie w sprawach dotyczących obywateli Ukrainy. Konsultanci udzielają informacji na temat pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy oraz dalszego pobytu w kraju. Dodatkowo 26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. W punkcie otrzymają oni informacje na temat możliwej pomocy i inne wskazówki ważne dla dalszego pobytu w kraju. Punkt będzie czynny codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00.

Zalecany sposób kontaktu to: 

 • infolinia 61 850 87 77, poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00
 • mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl asd 
 • punkt informacyjny na Dworcu Głównym PKP w Poznanu ( (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2) – poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00,

Dodatkowo zalecamy śledzić na bieżąco komunikaty na stronie Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu:

https://migrant.poznan.uw.gov.pl/pl/  

DAWID BUGAJSKI
Radca Prawny

Będąc sam przedsiębiorcą, wiem jak ważne jest wzajemne zaufanie i zaangażowanie. Moja praca ma chronić Twoje prawa.

Jestem radcą prawnym i pomagam przedsiębiorcom w rozwijaniu ich działalności oraz zabezpieczaniu ich interesów. Na co dzień pracuję w Poznaniu, ale dzięki środkom komunikacji elektronicznej obsługuję Klientów z całej Polski. Zapraszam Cię do współpracy.