Za stronami rządowymi, poszczególnych instytucji, urzędów oraz miast powielam ważne informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy, tak aby dotarły one do jak największej liczby osób oraz aby były zebrane w jednym miejscu. Działam w Poznaniu, dlatego zamieszczam też dodatkowe informacje dla osób będących w Poznaniu i okolicach.
Poniżej znajdziesz informacje dotyczące pobytu w Polsce oraz dane kontaktowe do urzędów i organizacji, które niosą pomoc w tym trudnym czasie. Staram się aby ten dane były możliwie aktualne (na dzień 28. lutego 2022 r.), aczkolwiek z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji mogą one ulegać zmanie. Dlatego zamieszczam linki do stron aby móc też na bieżąco śledzić informacje.
Informacje są podane w języku polskim – aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
/ Інформація надається польською мовою – актуальну інформацію українською можна знайти тут: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Najszybciej pomoc uzyskasz tutaj:
- infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców +48 47 721 75 75
- infolinia Straży Granicznej +48 82 568 51 19
- na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzieziemców: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
- na stronie internetowej https://pomagamukrainie.gov.pl/
- grupa na Facebooku „Prawniczki i prawnicy Ukraińcom”
Gdyby była potrzebna pomoc prawna, szczególnie dla osób w Poznaniu lub okolicach, to zapraszam także do kontaktu ze mną:
- dawid@kancelariabugajski.pl
- 796 383 829
Najważniejsze informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy
Najważniejsze informacje za stronami Urzędu do Spraw Cudzoziemców (tu i tu):
- Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojna wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski;
- Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego – lista punktów poniżej;
- Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
- Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.
- Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa – aktualne informacje w tym temacie i możliwe odstępstwa znajdziesz bezpośrednio na stronie Głównego Lekarza Wterynarii (tu i tu).
- Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
- Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności.
- Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu.
- W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
- Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
- Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
Wszystkie aktualne informacje można znaleźć bezporednio na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców – informacje są podane także w języku ukraińskim – strona jest dostępna po adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Zalecany sposób kontaktu to:
- infolinia Urzędu do Spraw Cudzoziemców +48 47 721 75 75
- infolinia Straży Granicznej +48 82 568 51 19
- na stronie internetowej https://pomagamukrainie.gov.pl/
- grupa na Facebooku „Prawniczki i prawnicy Ukraińcom” https://www.facebook.com/groups/prawniczkiiprawnicyukraincom/
Dodatkowo w większych polskich miastach działają punkty kontaktowe – zazwyczaj na dworach kolejowych – pełna lista tych punktów jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Polecam szczególnie stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/ gdzie w bardzo prosty i przejrzysty sposób można uzyskać informacje dotyczące pomocy oraz zostawić dane kontaktowe do siebie, dzięki czemu łatwo będzie można uzyskać potrzebną pomoc. Na stronie są dostępne interaktywne formularze, które w łatwy sposób pomagają ustalić potrzebne informacje:
Punkty recepcyjne / АДРЕСА РЕЦЕПЦІЙНОГО ЦЕНТРА
Co uzyskasz w punkcie recepcyjnym – odpowiednie służby zadbają tam o to, żeby obywatele Ukrainy otrzymali:
- więcej informacji na temat pobytu w Polsce,
- skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania
- ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
Punkty recepcyjne działają całą dobę.
Poniżej lista punktów recepcyjnych za stroną rządową – po kliknięciu w dany punkt odsyła od razu do mapy:
- Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle
- Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 – 540 Dołhobyczów
- Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 – 523 Horodło
- Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 – 680 Lubycza Królewska
- Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa
- Hala sportowa – Medyka 285, 37-732 Medyka
- Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama
- Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne
Zalecam na bieżąco sprawdzać tę stronę i nowe punkty.
Najczęściej zadawane pytania
Za stroną Urzędu do Spraw Cudzoziemców zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (wersja w języku ukraińskim dostępna jest tutaj):
- Co mam zrobić po przyjeździe do Polski
Zadbaj o bezpieczne miejsce pobytu, w razie potrzeby skorzystaj z pomocy polskich władz. Polska zapewnia m.in. niezbędne wsparcie, opiekę medyczną czy transport do miejsca zakwaterowania.
- COVID – kwarantanna, testy
Kwarantanna nie obowiązuje.
- Przedłużenie legalnego pobytu osób przebywających w Polsce (wizy, ruch bezwizowy, zezwolenie na pobyt)
W przeciągu kilku dni będą na stronie ua.gov.pl specjalne, szczegółowe informacje na ten temat. Twój pobyt będzie nadal legalny.
- Czy można po przekroczeniu granicy kierować się dalej na zachód nie mając wizy
Po przekroczeniu granicy Polski, jeśli chcesz udać się do innego kraju, powinieneś skonsultować się z ambasadą tego kraju.
- Pomoc w ewakuacji z Ukrainy
Niestety nie mamy informacji na temat transportu na terenie Ukrainy. Prosimy kontaktować się z ukraińskimi fundacjami w tej sprawie.
- Dokumenty potrzebne na granicy
Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.
- Punkty pomocy – informacyjne dla obywateli Ukrainy
Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie internetowej ua.gov.pl.
- Powrót do ojczyzny poza Polską/Europą (np. studenci na Ukrainie)
Można wjechać do Polski i kontynuować podróż. Jeśli będą problemy, należy skonsultować się z ambasadą swojego kraju.
- Jak sprowadzić rodzinę
Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/udsc/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce.
- Brak nowego biometrycznego paszportu, tylko inna wersja
Przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia.
- Jak sprowadzić kogoś z Rosji
Decyzję o przekroczeniu Polskiej granicy podejmie polska straż graniczna. Obywatele innego kraju mogą przekroczyć przez granicę okazując dowód tożsamości lub paszport.
- Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej
Nie musisz składać wniosku aby dalej legalnie przebywać w Polsce.
- Mężczyźni w wieku poborowym
Z naszych informacji wynika, że mężczyźni w wieku poborowym 18-60 lat nie są przepuszczani przez granicę Ukrainy. W indywidualnych przypadkach decyzję podejmuje ukraińska straż graniczna.
- Co jeśli nie mamy się gdzie zatrzymać
Należy stawić się w punkcie recepcyjnym. Listę punktów znajdziesz tutaj: ua.gov.pl
Funkcjonują również punkty informacyjne na dworcach kolejowych we wszystkich miastach wojewódzkich. Udaj się do nich aby zdobyć informacje.
- Zwierzęta
Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
- Szczegółowe informacje dotyczące przekraczania granicy
Skontaktuj się ze Strażą Graniczną – nr infolinii: +48 82 568 51 19.
- Przewlekle chorzy
W sprawie transportu medycznego prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy. Po przekroczeniu granicy Polska zapewnia opiekę medyczną i pomoc fundacji charytatywnych.
#PomagamUkrainie
Polecam zarówno Ukraińcom, jak i Polakom, którzy chcą pomóc śledzenie rządowej strony https://pomagamukrainie.gov.pl/
Zawiera ona wiele przydatnych informacji i pozwala w łatwy sposób ustalić jak można otrzymać pomoc oraz jak można pomóc:
Pomoc prawna w Poznaniu dla obywateli Ukrainy
Jeżeli jesteś w Poznaniu lub okolicach, to najlepiej kontaktować się z Wydziałem Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz śledzić jego stronę internetową.
Najważniejsze informacje za stroną Urzędu:
-
Nie musisz składać wniosku o legalizację pobytu.
-
Nie musisz się u nas rejestrować.
-
Twój pobyt będzie legalny.
W związku z obecną sytuacją, infolinia Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu jest dostępna wyłącznie w sprawach dotyczących obywateli Ukrainy. Konsultanci udzielają informacji na temat pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy oraz dalszego pobytu w kraju. Dodatkowo 26 lutego na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. W punkcie otrzymają oni informacje na temat możliwej pomocy i inne wskazówki ważne dla dalszego pobytu w kraju. Punkt będzie czynny codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00.
Zalecany sposób kontaktu to:
- infolinia 61 850 87 77, poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00
- mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl asd
- punkt informacyjny na Dworcu Głównym PKP w Poznanu ( (poziom 1, na przeciwko kas biletowych PKP), Poznań ul. Dworcowa 2) – poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00,
Dodatkowo zalecamy śledzić na bieżąco komunikaty na stronie Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu: