Nasza Kancelaria zajmuje się pomocą osobom zadłużonym. Często zdarzają się sytuacje, że trafiają do nas osoby, które przypadkiem dowiadują się o istniejącym zadłużeniu – np. otrzymują informację od pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia lub z banku o zajęciu rachunku bankowego. Nierzadko jest to dopiero wierzchołek góry lodowej i po analizie okazuje się, że spraw sądowych jest więcej.
Zazwyczaj jest to spowodowane zmianą adresu zamieszkania na przestrzeni nawet kilku lub kilkunastu lat. W tym wpisie nie będziemy wnikać w przyczyny tego stanu rzeczy – poszukamy jednak sposobów wyszukiwania naszych długów korzystając z dostępnych rozwiązań.
Dokładnie o zakresie naszej pomocy przeczytasz tutaj: Oddłużanie przez prawnika, czyli czym się zajmujemy i ile to kosztuje
Masz wątpliwości, czy możemy pomóc akurat w Twojej sprawie? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości – skontaktuj się z nami:
- kontakt@kancelariabugajski.pl
- 793 785 049
Wyszukiwanie długów – jak ustalić czy i jakie mamy długi
Nie ma jednego skutecznego sposobu weryfikacji, czy możemy posiadać jakiejś długi. Tutaj oczywiście w pierwszym rzędzie warto odwołać się do naszej pamięci, ale obecnie nawet fakt spłacenia jakiejś pożyczki, czy kredytu nie gwarantuje, że sprawa ta jednak za jakiś czas nie wypłynie przy okazji sprzedaży większego portfela wierzytelności.
Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby, które pozwolą w dość szybki sposób ustalić, czy posiadamy jakieś zadłużenie – informacja ta oczywiście nie będzie pełna, ale znając sposób działania największych firm windykacyjnych jest duże prawdopodobieństwo, że ustalisz w ten sposób informacje o swoim zadłużeniu.
Krok 1: pobranie raportów o sobie z KRD i innych baz danych
Najprościej zacząć od sprawdzenia informacji o sobie w biurach informacji gospodarczej – są to podmioty prywatne działające na podstawie specjalnych przepisów i których zadaniem jest m.in. gromadzenie informacji o dłużnikach. Uzyskanie informacji jest w większości przypadków bezpłatne. Jeżeli kiedykolwiek posiadałeś długi np. w banku, to jest duże prawdopodobieństwo, że ta informacja będzie w jednym z tych rejestrów:
- Krajowy Rejestr Długów – http://konsument.krd.pl/Sprawdz-swoj-pesel
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – https://infokonsument.pl/dla-ciebie/sprawdz-siebie/
- BIG Info Monitor – https://www.big.pl/konsument/raport-o-sobie
- BIK – Biuro Informacje Kredytowej (informacja jest odpłatna) https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik#zamow
Możesz także skorzystać z podobnych rozwiązań:
- Rejestr Dłużników Niewypłacalnych działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości – https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniedluznika
Na koniec warto wpisać swoje imię i nazwisko także do wyszukiwarki https://www.google.pl/ razem z określeniami typu „dług”, „wierzytelność”, „zobowiązanie”, „dłużnik” – w siecie funkcjonuje bardzo wiele serwisów zajmujących się sprzedażą wierzytelności, a dokładnie zamieszczaniem ogłoszeń o ich sprzedaży. Jeżeli się tam znalazłeś, to w ten sposób powinno Ci się udać to ustalić.
Krok 2: utworzenie konta w e-Sądzie
Jeżeli jeszcze do tej pory nie słyszałeś o tzw. e-sądzie i chcesz wyszukać swoje długi, to zdecydowanie musiz zapoznać się ze stroną https://www.e-sad.gov.pl/ – strona ta umożliwia składanie pozwów w ramach tzw. EPU, czyli elektronicznego postępowania upominawczego. Sam Sąd fizycznie mieści się w Lublinie – e-Sąd działa przy Sądzie Rejonowym w Lublinie.
Nakaz zapłaty uzyskany w tym Sądzie ma taką samą moc prawną, jak nakaz zapłaty uzyskany w Sądzie np. właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania. Jeżeli dodamy do tego niższe koszty założenia sprawy oraz możliwość masowego składania pozwów, to już wiesz dlaczego jest to najbardziej popularny Sąd wśród firm windykacyjnych. Jeżeli kiedykolwiek miałeś długi i firma windykacyjna zdecydowała się złożyć sprawę do Sądu, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprawa miała miejsce właśnie w tym sądzie.
Konto w e-Sądzie możesz założyć bezpłatnie tutaj: https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaWybor.aspx Po rejestracji weryfikacja konta trwa zazwyczaj 1-3 dni.
Po utworzeniu konta i zalogowaniu się na nie wejdź wejść w zakładkę Moje sprawy i zaznaczyć opcję Tylko sprawy zakreślone, a następnie Filtruj:
Możesz także spróbować z opcją „Tylko sprawy niezakreślone” – wtedy będziesz widział wszystkie sprawy, które nie zostały jeszcze prawomocnie zakończone. Opcja dotycząca spraw zakreślonych pozwoli Ci odnaleźć wszelkie dotychczasowe sprawy, które zakończyły się już prawomocnie przed tym Sądem.
Jeżeli uda Ci się tutaj odnaleźć sprawę, to następnie zapoznaj się z aktami sprawami i najlepiej pobierz je w PDF – taki plik możesz przesłać do nas do analizy. Poniżej dalsza instrukcja.
Po znalezieniu sprawy kliknij na ikonkę akt przy danej sprawie:
Teraz widzisz już szczegóły danej sprawy. Możesz przeklikać się przez poszczególne zakładki, ale aby najszybciej zapoznać się z całą sprawą warto od razu przejść do akt całe sprawy. W tym celu należy kliknąć AKTA SPRAWY:
Teraz zobaczysz akta w postaci elektrocznej – możesz się z nimi zapoznać korzystając z nawigacji, ale zalecam pobranie ich w PDF i przejrzenie już na komputrze. Ułatwia to powrót do tej sprawy i nie ma potrzeby przechodzenia ponownie powyższej ścieżki. Aby pobrać akta w PDF wystarczy kliknąć w prawym górnym rogu POBIERZ W POSTACJI PDF:
Teraz możesz na spokojnie zapoznać się ze sprawą, łącznie ze zwrotkami i kopertami, które nie zostały odebrane przez adresatów.
Ważne! Jeżeli widzisz tutaj sprawy, a wcześniej nie byłeś o nich powiadamiany – nie otrzymywałeś np. korespondencji z tego Sądu w sprawie, to nic straconego – takie sprawy można jak najbardziej spróbować wznowić i podjąć obronę na etapie sądowym. W takim wypadku zalecamy kontakt z naszą Kancelarią – chętnie zajmiemy się tą sprawą.
Krok 3 weryfikacja w banku
Jeżeli masz więcej czasu, to możesz udać się także do banku celem zbadania swojej zdolności kredytowej – bank z pewnością sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK – czyli Biurze Informacji Kredytowej. Ewentualnie możesz skorzystać z odpłatnej informacji i pobrać raport na stronie: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik#zamow
Krok 4: pismo do Sądów właściwych dla miejsca zamieszkania
Jeżeli zmieniałeś miejsce zamieszkania na przestrzeni ostatnich kilku/kilkunastu lat, to warto dodatkowo zapytać sądy właściwe dla tych miejsca zamieszkania, czy przypadkiem nie prowadziły spraw założonych przeciwko nam – informacji takich raczej nie otrzymamy telefonicznie, zalecane jest złożenie takiego zapytania pisemnie.
Otrzymanie informacji jest bezpłatne, ale może trochę potrwać – niemniej jednak zalecamy takie rozwiązanie, pozwoli to nam zweryfikować kolejne miejsca, w których możliwe będzie ustalenie informacji o naszym zadłużeniu.
Krok 5: weryfikacja przez prawnika
Pierwsze 4 kroki możesz wykonać w zasadzie samodzielnie. 5 krok to weryfikacja Twojej sytuacji przez prawnika – dzięki naszemu doświadczeniu wiemy na co zwracać uwagę, jak łączyć informacje uzyskiwane z różnych źródeł, wiemy jak ustalić faktycznego wierzyciela spośród kilku różnych podmiotów pojawiających się w pismach, wiemy jak czytać pisma np. od komornika, czy jakie wyciągać wnioski z otrzymanych raportów lub informacji z dostępnych baz.
A co najważniejsze – po dokonanym wyszukiwaniu możemy dokonać analizy, czy i które sprawy można lub warto wznowić na etapie sądowym lub też czy są inne możliwości pomocy i prawne oddłużenia. Następnie nasza Kancelaria może kompleksowo zająć się sprawą i to na każdym etapie oraz kompleksowo – łącznie z działaniami na etapie egzekucji komorniczej.
Nasze wynagrodzenie na tym etapie zależne jest od wstępnej analizy sprawy i zakresu naszych działań. Każda sprawa jest inna i wynagrodzenie także zmienia się w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Zazwyczaj staramy się uzgodnić wynagrodzenie za przyjęcie sprawy oraz premię za sukces – w wartości kilku procent, o którą uda się zmniejszyć zadłużenie.
BHP Dłużnika – koniecznie przeczytaj nasz poradnik
Jeżeli masz długi lub sądzisz, że ich nie masz, ale mimo to ktoś się kontaktuje z Tobą w tej sprawie to zachęcam Cię do przeczytania naszego Poradnika Dłużnika o długach na etapie przedsądowym (kliknij). Piszemy w nim przede wszystkim czego nie robić aby nie utrudnić swojej sytuacji. Na co zwracać uwagę i jak w łatwy sposób nie dać się podejść firmie windykacyjnej.
Sprawy proste i skomplikowane – zajmiemy się każdą
Nasza Kancelaria pomoga w sprawach prostych i skomplikowanych. Wychodzimy z założenia, że nawet w najprostszej sprawie można popełnić trudne od odwrócenia błędy stąd tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Tak jak chyba nikt sam nie leczy sobie zębów, tak samo można uzasadnić skorzystanie z pomocy prawnika i to na każdym etapie oddłużania. Błędy na etapie przedsądowym – np. dokonanie drobnej wpłaty tytułem przedawnionego długu – może uniemożliwić późniejszą skuteczną obronę na etapie sądowym.
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami
Kancelaria Radcy Prawnego Dawid Bugajski zajmuje się profesjonalną i kompleksową obsługą prawną począwszy od wstępnej weryfikacji dokumentów, poprzez analizę prawną sprawy oraz reprezentacje przed sądami oraz innymi organami. W kancelarii świadczymy usługi weryfikacji podstaw wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych, przygotujemy również odpowiedź na pozew funduszu sekurytyzacyjnego, a także podejmiemy się reprezentacji pozwanego przed sądem czy komornikiem.[:en]Otrzymałeś pozew od funduszu sekurytyzacyjnego i nie wiesz co z nim zrobić? Przecież nie zawierałeś umowy z żadnym funduszem – zignorować? Odpowiedzieć? Co powinno znaleźć się w odpowiedzi na pozew od funduszu? W poniższym artykule przedstawimy kilka najczęściej występujących możliwych zarzutów, które można wykorzystać w odpowiedzi na pozew otrzymany od funduszu sekurytyzacyjnego. Na końcu znajdziesz także propozycję pomocy ze strony naszej kancelarii.