Wcześniejsza spłata kredytu, a proporcjonalne obniżenie i zwrot kosztów kredytu

Jako konsument masz prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Jeżeli udało Ci się go spłacić wcześniej, to pamiętaj, że w przypadku spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą – mowa o tym w art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.

Zwrot prowizji, opłat i składek na ubezpieczenie w razie wcześniejszej spłaty

Mowa tutaj np. o zwrocie prowizji, opłat przygotowawczych, opłat administracyjnych, czy składek na ubezpieczenie.

Z uwagi na liczne reklamacje i skargi konsumentów w powyższej sprawie Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajęli wspólne stanowisko zgodnie z którym

Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę, z tymże wyjątkiem, iż redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

Stanowisko wydaje się być jasne i korzystne dla konsumentów. Z pewnością będzie ono pomocne w sporze z bankiem. Z całym stanowiskiem można zapoznać się tutaj.

Co to oznacza dla konsumentów

Konsumenci, którzy wcześniej spłacili kredyt mają prawo domagać się zwrotu proporcjonalnie poniesionych kosztów –  prowizji, opłat przygotowawczych, opłat administracyjnych, czy składek na ubezpieczenie.

Rzecznik Finansowy na swojej stronie podaje jako przykład następującą sytuację:

Przykładowo, jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł.

Podsumowanie

Warto dbać o swoje interesy i jeżeli uda nam się tylko dokonać wcześniejszej spłaty, to powinniśmy żądać zwrotu także poniesionych opłat. Przepisy prawa są tutaj po naszej stronie. Jeżeli potrzebujesz pomocy to skontaktuj się z naszą Kancelarią – chętnie pomożemy.

Wcześniejsza spłata kredytu, a proporcjonalne obniżenie i zwrot kosztów kredytu
6 votes, 4.17 avg. rating (84% score)

Powiązane wpisy

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Posiadając wykupioną polisę OC lub AC w PZU dla swojego samochodu lub motocykla najprawdopodobniej masz możliwość skorzystania z profesjonalnej...

Czy muszę płacić? Czyli o przedawnieniu wierzytelności

Czy muszę płacić? Czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

5 Komentarze

 • Opublikowany 17 Maj 2016

  Marcin

  Witam,
  Rodzi się tylko pytanie czy ta decyzja działa wstecz jeśli tak to ile wstecz.
  Są osoby które miały kredyty i spłaciły je i co teraz ?

  • Opublikowany 17 Maj 2016

   Dawid Bugajski

   Panie Marcinie tutaj data wydania wspólnego stanowiska UOKiK i RF nie ma większego znaczenia. Wspomniany przepis art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim obowiązuje od 18 grudnia 2011 i co najmniej od tej daty można się domagać zwrotu uiszczonych kosztów kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty. Ewentualnie mogą tutaj wejść kwestie przedawnienia roszczeń, ale i tak można skutecznie dochodzić zwrotu opłat jeszcze nieprzedawnionych. W razie potrzeby pomocy proszę o kontakt – chętnie pomogę.

 • Opublikowany 31 Styczeń 2017

  Grzesiek

  A z jakim terminem przedawniają się roszczenia o zwrot prowizji i ubezpieczenia po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego?

  • Opublikowany 23 Czerwiec 2017

   Dawid Bugajski

   Trudne pytanie – szedłbym w stronę 10 letniego terminu, ale wymaga to dokładnej analizy. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

 • Opublikowany 18 Maj 2017

  Aleksander

  Dzień dobry,

  Czy posiada Pan dostęp już do jakiegoś orzecznictwa w takich sprawach?

  Aktualnie mam do zwrotu całkiem sporą kwotę prowizji jednak bank neguje roszczenie, powołując się na „swoją” interpretację przepisów.

  Pytanie brzmi jakie aktualnie jest orzecznictwo i stanowiska sądów.

Skomentuj