Wcześniejsza spłata kredytu, a proporcjonalne obniżenie i zwrot kosztów kredytu

Jako konsument masz prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Jeżeli udało Ci się go spłacić wcześniej, to pamiętaj, że w przypadku spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą – mowa o tym w art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.

Zwrot prowizji, opłat i składek na ubezpieczenie w razie wcześniejszej spłaty

Mowa tutaj np. o zwrocie prowizji, opłat przygotowawczych, opłat administracyjnych, czy składek na ubezpieczenie.

Z uwagi na liczne reklamacje i skargi konsumentów w powyższej sprawie Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajęli wspólne stanowisko zgodnie z którym

Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę, z tymże wyjątkiem, iż redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

Stanowisko wydaje się być jasne i korzystne dla konsumentów. Z pewnością będzie ono pomocne w sporze z bankiem. Z całym stanowiskiem można zapoznać się tutaj.

Co to oznacza dla konsumentów

Konsumenci, którzy wcześniej spłacili kredyt mają prawo domagać się zwrotu proporcjonalnie poniesionych kosztów –  prowizji, opłat przygotowawczych, opłat administracyjnych, czy składek na ubezpieczenie.

Rzecznik Finansowy na swojej stronie podaje jako przykład następującą sytuację:

Przykładowo, jeśli koszty początkowe (opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia) związane z rocznym kredytem wyniosły 1200 zł, a został on spłacony po 6 miesiącach, to konsument powinien otrzymać z powrotem 600 zł.

Podsumowanie

Warto dbać o swoje interesy i jeżeli uda nam się tylko dokonać wcześniejszej spłaty, to powinniśmy żądać zwrotu także poniesionych opłat. Przepisy prawa są tutaj po naszej stronie. Jeżeli potrzebujesz pomocy to skontaktuj się z naszą Kancelarią – chętnie pomożemy.

Wcześniejsza spłata kredytu, a proporcjonalne obniżenie i zwrot kosztów kredytu
6 votes, 4.17 avg. rating (83% score)

Powiązane wpisy

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Jak skorzystać z porady prawnej w ramach PZU Auto Ochrona Prawna

Posiadając wykupioną polisę OC lub AC w PZU dla swojego samochodu lub motocykla najprawdopodobniej masz możliwość skorzystania z profesjonalnej...

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

Opublikowany / BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, brak doręczenia, CASUS FINANSE I Niestnadaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Forum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz sekurytyzacyjny, GODEBT1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, jakie dlugi sie nie przedawniają, kancelaria poznań, nowa ustawa o przedawnieniu długów, nowa ustawa o przedawnieniu długu od kiedy, P.R.E.S.C.O. Investment I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, pismo od komornika, pismo z funduszu sekurytyzacyjnego, prawnik dla firmy, prawnik poznań, projekt ustawy o przedawnieniu długów, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, przedawnienie, przedawnienie dlugu bezpłatne porady prawne, przedawnienie długów spadkowych, przedawnienie długów wzór pisma, przedawnienie długu 2017, przedawnienie długu 2018, przedawnienie długu bankowego, przedawnienie długu po osobie zmarłej, przedawnienie długu provident, przedawnienie długu u komornika, przedawnienie kredytu, przedawnienie pożyczki, radca prawny Poznań, Raport 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Raport 4 NS FIZ, S-Collect Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, sprzeciw, termin przedawnienia, Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wierzytelność, zadłużenie kredytowe, zmiany dla dłużników 2017 od kiedy, zmiany w windykacji 2017

5 Komentarze

 • Opublikowany 17 Maj 2016

  Marcin

  Witam,
  Rodzi się tylko pytanie czy ta decyzja działa wstecz jeśli tak to ile wstecz.
  Są osoby które miały kredyty i spłaciły je i co teraz ?

  • Opublikowany 17 Maj 2016

   Dawid Bugajski

   Panie Marcinie tutaj data wydania wspólnego stanowiska UOKiK i RF nie ma większego znaczenia. Wspomniany przepis art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim obowiązuje od 18 grudnia 2011 i co najmniej od tej daty można się domagać zwrotu uiszczonych kosztów kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty. Ewentualnie mogą tutaj wejść kwestie przedawnienia roszczeń, ale i tak można skutecznie dochodzić zwrotu opłat jeszcze nieprzedawnionych. W razie potrzeby pomocy proszę o kontakt – chętnie pomogę.

 • Opublikowany 31 Styczeń 2017

  Grzesiek

  A z jakim terminem przedawniają się roszczenia o zwrot prowizji i ubezpieczenia po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego?

  • Opublikowany 23 Czerwiec 2017

   Dawid Bugajski

   Trudne pytanie – szedłbym w stronę 10 letniego terminu, ale wymaga to dokładnej analizy. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

 • Opublikowany 18 Maj 2017

  Aleksander

  Dzień dobry,

  Czy posiada Pan dostęp już do jakiegoś orzecznictwa w takich sprawach?

  Aktualnie mam do zwrotu całkiem sporą kwotę prowizji jednak bank neguje roszczenie, powołując się na „swoją” interpretację przepisów.

  Pytanie brzmi jakie aktualnie jest orzecznictwo i stanowiska sądów.

Skomentuj