Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy – droga przez … papierologię

Młody ojciec i przedsiębiorca ma także prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop taki trwa 14 dni i można z niego skorzystać w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Będą od niedawna ojcem sam postanowiłem skorzystać z tej możliwości. Ilość druków i czynności, których trzeba dokonać przy tej okazji spowodowała, że chciałbym się tym z Wami podzielić. Potrzebujemy kilku formularzy oraz co najmniej dwóch wizyt w oddziale ZUS (jeżeli składamy osobiście).

Na marginesie dodam, że przykład prostego wniosku o urlop ojcowski chyba najlepiej pokazuje, dlaczego nasza administracja jest tak rozbudowana. Przejdźmy jednak do konkretów.

Składamy wniosek o urlop ojcowski – jakie potrzebujemy dokumenty

urlop ojcowski dla przedsiębiorcy

wniosek o urlop ojcowski dla przedsiębiorcy

Aby uzyskać urlop ojcowski musimy złożyć w pierwszej kolejności następujące dokumenty:

  1. wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako urlop ojcowski – formularz oznaczony jako ZAS-34 (do pobrania tutaj)
  2. zaświadczenie płatnika składek – formularz oznaczony jako ZUS Z-3b (do pobrania tutaj)
  3. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (należy wziąć ze sobą oryginał, pracownik ZUSu wykonuje dla siebie jego kserokopię).

We wniosku podajemy nasze dane, określamy między innym termin, w którym będziemy korzystać z urlopu oraz podajemy numer rachunku, na który będzie wypłacone świadczenie.

Pamiętaj, że skorzystać z urlopu ojcowskiego możesz dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tutaj istotne jest, że spóźnienie się z zapłatą składki nawet o jeden dzień przerywa ten okres (w takim wypadku warto złożyć wniosek o uznanie ciągłości ubezpieczenia).

Wniosek złożony – teraz musimy się tylko wyrejestrować i zgłosić

Złożenie samego wniosku to nie wszystko. Korzystanie z urlopu ojcowskiego oznacza, że nie musimy m.in. opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Dlatego też konieczne staje się wyrejestrowanie z ubezpieczeń na okres korzystania z urlopu. Dodatkowo konieczne jest dokonanie zgłoszenia na ten okres tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety nie da się tego zrobić jednym formularzem – konieczne jest skorzystanie z dwóch.

Podsumowując – po złożeniu wniosku o urlop ojcowski musimy dodatkowo:

  1. wyrejestrować się z ubezpieczeń – tutaj korzystamy z formularza oznaczonego ZUS ZWUA (do pobrania tutaj)
  2. zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego – tutaj korzystamy z formularza oznaczonego ZUS ZZA (do pobrania tutaj)

Teraz możemy już tylko spokojnie czekać na nasz urlop ojcowski.

Urlop minął? To jeszcze raz się musisz wyrejestrować i zgłosić

Przedsiębiorco, to jeszcze nie koniec. Urlop minął, ale zgodnie ze złożonymi wcześniej wnioskami jesteś zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Po urlopie powinieneś być zgłoszony także do ubezpieczenia społecznego. Masz na to 7 dni od zakończeniu urlopu.

Tutaj ponownie należy się wyrejestrować i znowu zgłosić do ubezpieczenia:

  1. wyrejestrować się z ubezpieczeń – tutaj korzystamy z formularza oznaczonego ZUS ZWUA (do pobrania tutaj)
  2. zgłosić się do ubezpieczeń – tutaj korzystamy z formularza oznaczonego ZUS ZUA (do pobrania tutaj)

W tym momencie możesz też zadecydować, czy nadal chcesz opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Podsumowanie

Skorzystanie z urlopu ojcowskiego wymaga nieco samozaparcia i cierpliwości od przedsiębiorcy. Sądzę jednak, że warto. Czas urlopu możemy poświęcić naszej rodzinie. Jest to jedna z niewielu możliwości obniżenia płaconych składek przez okres korzystania z urlopu, a dodatkowo możliwość otrzymania zasiłku z tytułu urlopu ojcowskiego.

Summary
Article Name
Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy - droga przez ... papierologię
Author
Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy – droga przez … papierologię
2 votes, 5.00 avg. rating (95% score)

Powiązane wpisy

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Zastanawiasz się ile kosztuje założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jak długo trwa rejestracja spółki? Dobrze trafiłeś, poniżej...

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

Opublikowany / BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, brak doręczenia, CASUS FINANSE I Niestnadaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Forum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz sekurytyzacyjny, GODEBT1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, jakie dlugi sie nie przedawniają, kancelaria poznań, nowa ustawa o przedawnieniu długów, nowa ustawa o przedawnieniu długu od kiedy, P.R.E.S.C.O. Investment I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, pismo od komornika, pismo z funduszu sekurytyzacyjnego, prawnik dla firmy, prawnik poznań, projekt ustawy o przedawnieniu długów, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, przedawnienie, przedawnienie dlugu bezpłatne porady prawne, przedawnienie długów spadkowych, przedawnienie długów wzór pisma, przedawnienie długu 2017, przedawnienie długu 2018, przedawnienie długu bankowego, przedawnienie długu po osobie zmarłej, przedawnienie długu provident, przedawnienie długu u komornika, przedawnienie kredytu, przedawnienie pożyczki, radca prawny Poznań, Raport 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Raport 4 NS FIZ, S-Collect Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, sprzeciw, termin przedawnienia, Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wierzytelność, zadłużenie kredytowe, zmiany dla dłużników 2017 od kiedy, zmiany w windykacji 2017

Skomentuj