40 EURO za niezapłaconą fakturę niezależnie od poniesionych kosztów windykacji

Mam dobrą wiadomość dla wierzycieli i złą dla dłużników. Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu (III CZP 94/15) jednoznacznie stwierdził, że rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości 40 EURO przysługuje wierzycielowi mimo, że kosztów odzyskania należności faktycznie nie poniósł.

Prosta recepta na zaległości B2B

Rekompensata 40 EURO ma formę ryczałtu, co oznacza, że nie jest ona zależna od faktycznie poniesionych kosztów ani od wartości samej zaległości. Regulacja ta została przewidziana w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. 2013.403):

Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o którym mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, bez wezwania, przysługuje od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Ryczałt 40 EURO ma zastosowanie tylko do transakcji handlowych między przedsiębiorcami. Pod pojęciem transakcji handlowej należy rozumieć umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością.

Co istotne, w przypadku gdy koszty odzyskiwania należności poniesione z tytułu opóźnień w zapłacie w transakcji handlowej przekroczą kwotę 40 EURO, wierzycielowi przysługuje zwrot tych kosztów, w tym kosztów postępowania sądowego, pomniejszonych o tę kwotę.

Podsumowanie

Stanowiska Sądu Najwyższego powinno zniechęcić dłużników, szczególności niewielkich należności, do zwlekania z dalszą zapłatą. Może się bowiem okazać, że koszty związane z brakiem zapłaty mogą być równe dochodzonej wierzytelności, a nawet większe. Należy ocenić stanowisko Sądu Najwyższego pozytywnie, aczkolwiek warto śledzić postępowanie wierzycieli – czy przypadkiem takie stanowisko SN nie będzie nadużywane i wykorzystywane przez wierzycieli.

40 EURO za niezapłaconą fakturę niezależnie od poniesionych kosztów windykacji
5 votes, 4.40 avg. rating (87% score)
Summary
40 EURO za niezapłaconą fakturę niezależnie od poniesionych kosztów windykacji
Article Name
40 EURO za niezapłaconą fakturę niezależnie od poniesionych kosztów windykacji
Author

Powiązane wpisy

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Zastanawiasz się ile kosztuje założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jak długo trwa rejestracja spółki? Dobrze trafiłeś, poniżej...

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

Opublikowany / BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, brak doręczenia, CASUS FINANSE I Niestnadaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Forum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz sekurytyzacyjny, GODEBT1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, jakie dlugi sie nie przedawniają, kancelaria poznań, nowa ustawa o przedawnieniu długów, nowa ustawa o przedawnieniu długu od kiedy, P.R.E.S.C.O. Investment I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, pismo od komornika, pismo z funduszu sekurytyzacyjnego, prawnik dla firmy, prawnik poznań, projekt ustawy o przedawnieniu długów, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, przedawnienie, przedawnienie dlugu bezpłatne porady prawne, przedawnienie długów spadkowych, przedawnienie długów wzór pisma, przedawnienie długu 2017, przedawnienie długu 2018, przedawnienie długu bankowego, przedawnienie długu po osobie zmarłej, przedawnienie długu provident, przedawnienie długu u komornika, przedawnienie kredytu, przedawnienie pożyczki, radca prawny Poznań, Raport 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Raport 4 NS FIZ, S-Collect Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, sprzeciw, termin przedawnienia, Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wierzytelność, zadłużenie kredytowe, zmiany dla dłużników 2017 od kiedy, zmiany w windykacji 2017

2 Komentarze

 • Opublikowany 28 Czerwiec 2018

  Marcin

  Witam,
  a tak z ciekawości po jakim czasie przedawniają się roszczenia z tego tytułu np gdy dłużnik spłaci zaległości, a nie zapłaci tego 40Euro, wychodząc z założenia że i tak sprawy nikt nie założy dla takiej kwoty ( i zakładam wariant że nie była dokonywana egzekucja tylko dłużnik sam zapłacił po ostatecznym monicie)

  pozdrawiam

 • Opublikowany 17 Październik 2018

  Krzysztof

  Stosujemy ogólny termin bo nie ma rodzaju umowy w tym wypadku a należność wynika z ustawy. Pozdrawiam! Krzysztof

Skomentuj