3 najczęstsze błędy sprzedawców przy odstąpieniu od umowy przez konsumenta

Możliwość zwrotu towaru zakupionego przez Internet bez podania przyczyny to jedna ze znaczących różnic w porównaniu do zakupów w sklepach tradycyjnych. Odstąpienie od umowy jest co raz częściej stosowane przez konsumentów, szczególnie w branży odzieżowej i elektronicznej, w której sklepy internetowe nierzadko traktowane są jako wypożyczalnie. Dlatego nie dziwi fakt, że sprzedawcy internetowi starają się czasami utrudnić konsumentowi skorzystanie z tego prawa. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie – wskaże 3 najczęstsze błędy popełniane przez sprzedawców.

Dlaczego nie warto popełniać błędów

Niestety zabiegi takie mogą się skończyć boleśnie dla przedsiębiorcy, dlatego też odradzam takie działania. Jedną z możliwych sankcji jest pozew o uznania zapisów utrudniających odstąpienie od umowy za klauzule niedozwolone.  Dodatkowo można się liczyć z możliwością popełnienia wykroczenia zagrożonego karą grzywny do 5000 zł. Nie bez znaczenia są także skutku związane z utratą dobrej opinii i wiarygodności wśród klientów.  Na koniec warto dodać o możliwości uznania takiego postępowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za praktykę ograniczającą zbiorowe interesy konsumentów. Z tą praktyką z kolei wiąże się ryzyko nałożenia kary finansowej do 10 % przychodów za poprzedni rok rozliczeniowy.

Aby nie być tutaj gołosłownym poniższe błędy zostały wytknięte sprzedawcy właśnie w decyzji wydanej przez Prezesa UOKiK (RWR 17/2015). Tutaj przedsiębiorca zobowiązał się do usunięcia naruszeń, dlatego też nie została na niego nałożona kara. To postępowanie pokazuje też, że już niedługo skończy się „miodowy rok” uczenia się przedsiębiorców nowej ustawy o prawach konsumenta i zaczną się zapowiadane przez UOKiK kontrole w tym zakresie. Dlatego tym bardziej warto się tutaj do tego przygotować.

Błąd numer 1 „Uwaga! Towar przeceniony nie podlega zwrotowi!!!”

Towar przeceniony zakupiony w sklepie internetowym może zostać zwrócony. Nie można tutaj konsumentowi odmówić prawa zwrotu tylko z tej przyczyny, że towar jest przeceniony. Nie ma tutaj także znaczenia przyczyna przeceny – czy związana jest ona z jakąś wadą, czy też po prostu z promocją stosowaną przez danego sprzedawcę. Na marginesie warto dodać, że o przyczynie przeceny należy wyraźnie poinformować. Może to mieć bowiem znaczenie np. w przypadku reklamacji – jeżeli poinformujemy klienta o określonej wadzie towaru, jeszcze przed zakupem, to w takim wypadku nie może to być podstawą późniejszej reklamacji.

Konsument nie może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy jedynie w przypadkach przewidzianych w ustawie o prawach konsumenta, a dokładnie w art. 38, który wymienia w sumie 13 wyjątków. Żaden z nich nie mówi o towarach przecenionych.

Błąd numer 2 „Zamawiający ma prawo zwrotu towaru w ciągu 10 dni od daty otrzymania przesyłki – towar musi posiadać oryginalne metki oraz nie nosić śladów użytkowania”

W tym wypadku sprzedawca zastosował już nieaktualny termin 10 dniowy na odstąpienie od umowy. Od 25 grudnia 2014 r. termin ten wynosi 14 dni. Błąd ten niestety nadal jest dość powszechny i wynika między innymi z braku aktualizacji regulaminów sklepów internetowych.

Tutaj warto także zwrócić uwagę na wymóg posiadania przez towar oryginalnych metek oraz brak śladów użytkowania – takie wymogi również nie mogą skutkować odmową konsumentowi prawa odstąpienia od umowy. Brak metek, czy też ślady użytkowania mogą natomiast stanowić podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej klienta.

Błąd numer 3 „Koszt przesyłki – nie podlega zwrotowi.”

Odstąpienie od umowy zawartej w sklepie internetowym wiążę się między innymi z koniecznością poniesienia kosztów związanych z dostawą towaru. Najpierw towar jest dostarczany do konsumenta, a w przypadku odstąpienia od umowy jest on zwracany sprzedawcy. W tym wypadku sprzedawca zastrzegł, że koszty przesyłki nie podlegają zwrotowi. Niestety nie jest to zgodne z przepisami.

Ustawa o prawach konsumenta jasno przedstawia, kto w tym wypadku ponosi jakie koszty:

Koszty zwrotu towaru zakupionego przez Internet

Koszty zwrotu towaru zakupionego przez Internet

Pamiętajmy, że warunkiem zastosowania tych zasad jest prawidłowe poinformowanie konsumenta o prawie odstąpienia od umowy i kosztach z nim związanych.

Podsumowanie

Wskazane błędy można nazwać szkolnymi, ale niestety nadal wielu sprzedawców je popełnia. Dlatego też warto ciągle przypominać o tym jak prawidłowo stosować prawo odstąpienia od umowy i informować o nim. Jeżeli macie pytanie związane ze zwrotem towaru zakupionego przez Internet, to zadajcie je proszę w komentarzach lub skontaktujcie się ze mną bezpośrednio.

Summary
Article Name
3 najczęstsze błędy sprzedawców przy odstąpieniu od umowy przez konsumenta
Author
3 najczęstsze błędy sprzedawców przy odstąpieniu od umowy przez konsumenta
1 vote, 5.00 avg. rating (93% score)

Powiązane wpisy

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. – symulacja kosztów rejestracji spółki

Zastanawiasz się ile kosztuje założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jak długo trwa rejestracja spółki? Dobrze trafiłeś, poniżej...

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

6 letni termin przedawnienia w roku 2018 – sprawdź, czy musisz płacić, czyli o przedawnieniu wierzytelności

Musimy pilnować swoich interesów. Oznacza to między innymi, że jeżeli posiadamy jakąś wierzytelność, to należy ją na bieżąco egzekwować, aby nie...

Opublikowany / BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, brak doręczenia, CASUS FINANSE I Niestnadaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Forum Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz sekurytyzacyjny, GODEBT1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, jakie dlugi sie nie przedawniają, kancelaria poznań, nowa ustawa o przedawnieniu długów, nowa ustawa o przedawnieniu długu od kiedy, P.R.E.S.C.O. Investment I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, pismo od komornika, pismo z funduszu sekurytyzacyjnego, prawnik dla firmy, prawnik poznań, projekt ustawy o przedawnieniu długów, Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, przedawnienie, przedawnienie dlugu bezpłatne porady prawne, przedawnienie długów spadkowych, przedawnienie długów wzór pisma, przedawnienie długu 2017, przedawnienie długu 2018, przedawnienie długu bankowego, przedawnienie długu po osobie zmarłej, przedawnienie długu provident, przedawnienie długu u komornika, przedawnienie kredytu, przedawnienie pożyczki, radca prawny Poznań, Raport 4 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Raport 4 NS FIZ, S-Collect Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, sprzeciw, termin przedawnienia, Ultimo Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, wierzytelność, zadłużenie kredytowe, zmiany dla dłużników 2017 od kiedy, zmiany w windykacji 2017

Skomentuj